Tammermatic Rainbow Ultima

Rainbow Ultima

Od roku 1968, kdy byl vyrobena první mycí linka Rainbow model 503A se mycí linka Tammermatic Rainbow stala nejprodávanější mycí linkou nákladních a užitkových vozidel na světě. Hlavním důvodem úspěchu mycích linek Tammermatic Rainbow je špičková kvalita mytí, vysoká životnost mycích linek, nízké provozní náklady a možnost s jednou mycí linkou umývat jak nákladní vozidla, tak i autobusy, dodávky a osobní vozidla. Hlavními odběrateli mycích linek Rainbow jsou autodopravci, logistické firmy, autobusový dopravci, výrobci nákladních vozidel, pošty a městské dopravní podniky. Moderní mycí linka Rainbow Ultima je výsledkem více než 40 let vývoje a výroby špičkových mycích linek.

Mycí linka Rainbow Ultima je vhodná především pro mytí všech typů autobusů a dodávkových vozidel. S mycí linkou je také samozřejmě možné umývat nákladní automobily, tahače a valníky. Mycí linka se dodává v různých provedeních od mycí výšky 3400 až po 4900 mm. Maximální šířkou umývaných vozidel je 2850 mm. Mycí linku lze také doplnit o předmytí aktivní pěnou, chemické předmytí, tlakové mytí a o spodní tlakové mytí.

Mycí linka Tammermatic Rainbow ULTIMA (nejvyspělejší portálová mycí linka pro užitková vozidla na světě) je špičkovým modelem mycí linky Tammermatic pro nákladní vozidla. Firma Tammermatic je známá již více než 45 let jako vedoucí firma v technických inovacích u mycích linek, a je také s více než 4.000 prodaných mycích linek pro užitková vozidla největším světovým výrobcem mycích linek pro nákladní automobily. Díky tomu, že mycí linky jsou testovány ve Skandinávii v extrémních podmínkách a na silně znečištěných vozidlech je dosaženo špičkové kvality mytí.

 

 

 

S touto tří kartáčovou portálovou mycí linkou ULTIMA mohou být umývány plně automaticky:

 • osobní automobily
 • dodávky
 • autobusy
 • nákladní automobily
 • nákladní automobily s přívěsem
 • tahače
 • valníky

Je možno dodat až 15 odlišných mycích programů

Výhodou mycích linek Tammermatic jsou také nízké provozní náklady díky použití kvalitních komponentů a materiálů, vysoká kvality mytí a nejdelší životnost (až 25 let).

Mycí linka Tammermatic Rainbow Ultima je také unikátní díky speciálnímu oscilujícímu tlakovému mytí 70 barů (světový patent). Toto unikátní tlakové mytí zajišťuje absolutně nejvyšší kvalitu tlakového mytí pro cisterny, požární vozidla, speciální vozidla, traktory a stavební stroje. V tomto špičkovém provedení umožňuje i kompletní bezkartáčové tlakové mytí.

Hlavní součásti mycí linky Rainbow ULTIMA AX600 jsou:
 • samostatně se pohybující portál se 2 motory pro pohyb portálu. Základem tohoto mycího portálu je žárově pozinkovaná robustní ocelová konstrukce, která je navržená pro maximální životnost. Kryty mycí linky a boční kryty proti stříkaní vody od kartáčů jsou vyrobeny z kvalitní nerez oceli, pro zajištění dlouhodobé životnosti mycí linky.
 • dvě kolejnice pro pojezd portálu dle délky haly (standardně 25m)
 • pojezdy portálu jsou řízeny frekvenčním měničem (umožňují rychlost posuvu portálu 6 až 18 m/min)
 • dva boční kartáče jsou uchyceny v pojízdném vozíčku a jsou elektronicky řízeny. Toto nejmodernější řešení umožňuje překrývání středu bočních kartáčů na přední a zadní straně mytého vozidla. Součástí standardní mycí linky Ultima je naklápění bočních kartáčů o 5 – 7 stupňů pro ještě lepší mytí přední části vozidla
 • střešní kartáč je veden svisle, dvojitě uchycen a elektronicky řízen
 • řízení počítačovou jednotkou včetně všech relé je přímo integrováno v rámu portálu ve speciální skříňce z nerez oceli. Toto řešení zrychluje průběh provozu, šetří místo a řídící jednotka je velmi dobře přístupná. Standardem je záznam všech mycích programů s ochranou proti zmanipulování počtu mytí.
 • elektronicky řízený systém diagnostiky s ukazatelem typu poruchy
 • kompletní elektronické řízení přítlaku kartáčů dle vnějších kontur vozu
 • průmyslové PC s dotykovou obrazovkou 10,4“ pro ovládání a programování mycí linky
 • dvě dávkovací čerpadla pro šampón a vosk včetně zásobníku
 • pohyblivé závěsy vedení včetně posuvného vozíčku k napájení portálu vodou a elektřinu
 • poziční světlo LED k ustavení správné pozice vozidla před mytím

Průběh mytí:

Samostatně jezdící portál se pohybuje plně automaticky na kolejnicích kolem stojícího vozu dopředu a dozadu. Rychlost posuvu portálu je standardně 6 m/min, ale může být pro jednotlivé kroky mytí upravena v rozsahu 1 - 9

Boční kartáče myjí přední, boční a zadní partie vozu při pohybu portálu dopředu a dozadu. Překrytí středu při mytí přední a zadní části umožňuje optimální mytí (nezůstává žádná část vozu neumyta). Horní kartáč myje dle kontur vozu přední, střešní a zadní část vozu při pohybu portálu dopředu a dozadu.

Automatická elektronická regulace přítlaků kartáčů je optimalizována pro maximálně efektivní a šetrné mytí. Vozidlo se umývá odpředu dozadu a při zpětném chodu zařízení pojistná funkce zabraňuje zajetí střešního kartáče pod spoiler.

Při jízdě vpřed je do mycí vody dávkován šampon a při jízdě dozadu je dávkován vosk a to pomocí velmi přesných dávkovacích čerpadel. Pomocí ovládacího terminálu je možné volit mycí programy popřípadě ovlivňovat průběh mytí.


Optimální mytí pro komplikovaná vozidla
Rainbow Ultima může být vybavená speciálním chemickým předmytím sestávajícím z natáčejících se trysek. Ve špičkové verzi Rainbow Ultima také umožňuje mytí i u velmi komplikovaných vozidel, jako jsou například cisterny, požární vozidla a vozidla pro svoz odpadků

Vysokotlaké oscilující kopírující mytí
Užitková vozidla mají spoustu míst, která jsou prakticky nedosažitelná při běžném mytí s pomocí kartáčů. Z tohoto důvodu je tlakové mytí stále důležitější také při mytí nákladních a užitkových vozidel. Samozřejmě také tlakové mytí odstraňuje prach a další nečistoty před vlastním kartáčovým mytím, a tím zabraňuje zbytečným poškozením laku vozidel. Pro mytí běžných vozidel jsou využívány běžné trysky, ale pro tlakové mytí komplikovaných vozidel jsou používány speciální trysky „solid stream“ 70 barů, které umožňují větší dosah proudu vody.

Trysky Solid Stream 70 barů – pro větší dosah mytí
Ploché trysky jsou ideální pro mytí na krátkou a střední vzdálenost. Pro mytí na větší vzdálenost je ale optimální používat speciální trysky „solid stream“ s maximálním dosahem proudu vody při mytí. Mycí linky Tammermatic Ultima používají pro vysoké tlaky speciální vysokotlakou sestavu 3 souběžných trysek provedení „solid stream“. Výsledkem je rovnoměrné kvalitní mytí v celkové ploše vozidla.

Triple pokrytí při mytí tlakovou vodou 70 barů
 Vodorovně se pohybující a oscilující trysky zajišťují kvalitní mytí boků vozidla. Pro špičkové mytí je každá plocha vozidla několikrát umyta paprskem vody s vícenásobným překrytím. Podobně je řešeno i mytí horní, přední a zadní části vozidla pomocí speciální kopírující střešní lišty s oscilujícími tryskami na otočné střešní mycí liště. Toto technické řešení umožňuje kompletní talkové mytí od předního nárazníku vozidla až po zadní nárazník vozidla. Výsledkem je, že vozidlo je kompletně umyto i v místech kam se při mytí nemohou dostat kartáče.

Tammermatic Rainbow Ultima - Tircentrum D1Tammermatic Rainbow Ultima - Tircentrum D1Tammermatic Rainbow Ultima - Tircentrum D1Tammermatic Rainbow Ultima - Tircentrum D1Tammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow Ultima DP Ústí nad LabemTammermatic Rainbow Ultima Nikey OstravaTammermatic Rainbow Ultima Tammermatic Rainbow Ultima Volvo OlomoucTammermatic Rainbow Ultima Volvo OlomoucTammermatic Rainbow Ultima Anexia RakovníkTammermatic Rainbow Ultima RKL OpavaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow UltimaTammermatic Rainbow Ultima